Општина Чрномељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Чрномељ
Občina Črnomelj
општина
Грб на Општина Чрномељ
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
Управа
 • ГрадоначалникАндреј Кавшек
Површина
 • Вкупна339,7 км2 (1,312 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно14.318
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоcrnomelj.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Чрномељ (словенечки: Občina Črnomelj) — општина во југоисточна Словенија. Сместена е во средиштето на Бела Краина, југоисточниот дел на областа Долењска. Денес е дел од статистичкиот регион Југоисточна Словенија. Во 2020 г. населението броело 14.318 жители.[1] Седиште е гратчето Чрномељ.

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на населените места во Општина Чрномељ.

Покрај општинското седиште Чрномељ, општината ги опфаќа и следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]