Прејди на содржината

Општина Равне на Корушка

Координати: 46°33′N 14°58′E / 46.550° СГШ; 14.967° ИГД / 46.550; 14.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Равне на Корушка
Občina Ravne na Koroškem
општина
Грб на Општина Равне на Корушка
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРавне на Корушка
Управа
 • ГрадоначалникТомаж Рожен
Површина[1]
 • Вкупна63,4 км2 (245 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно11.348
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоravne.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Равне на Корушка (словенечки: Občina Ravne na Koroškem) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 11.348 жители.[2] Седиште е градот Равне на Корушка. На север општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Ravne na Koroškem“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2021-09-07. Посетено на 15 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]