Општина Комен

Координати: 45°49′N 13°45′E / 45.817° СГШ; 13.750° ИГД / 45.817; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Комен
Občina Komen
општина
Грб на Општина Комен
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКомен
Управа
 • ГрадоначалникЕрик Модиц
Површина
 • Вкупна102,7 км2 (397 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно3.529
 • Густина3,4/км2 (8,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Општина Комен (словенечки: Občina Komen) — општина во областа Приморска, западна Словенија, близу границата со Италија.[2] Во 2020 г. населението броело 3.529 жители.[1] Седиште е селото Комен. Основана е на 6 ноември 1994 г. кога дотогашната Општина Сежана е разделена не четири помали општини (Дивача, Хрпеље-Козина, Комен и Сежана).

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Комен, општината ги опфаќа и следните населени места:

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Антон Махнич (1850 - 1920) — теолог, духовен деец, Крчки епископ
  • Макс Фабијани (1865 - 1962) — архитект
  • Марјан Рожанц (1930 - 1990) — писател и есеист
  • Франко Џиралди (1931 - 2020) — италијански режисер
  • Мајда Ширца (р. 1953) — новинарка и политичарка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Komen municipal site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]