Општина Тишина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Тишина
Občina Tišina
општина
Luftbild von Petanjci.jpg
Грб на Општина Тишина
Местоположба на Општина Тишина во Словенија
Местоположба на Општина Тишина во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТишина
Управа
 • ГрадоначалникФранц Хорват
Површина[1]
 • Вкупна38,8 км2 (150 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.970
 • Густина10/км2 (27/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоtisina.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Тишина (словенечки: Občina Tišina) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е селото Тишина. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 3.970 жители.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Тишина, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Tišina“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 19 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]