Општина Добровник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Добровник
Občina Dobrovnik
општина
Cerkev Dobrovnik.jpg
Грб на Општина Добровник
Местоположба на Општина Добровник во Словенија
Местоположба на Општина Добровник во Словенија
Земја Словенија
СедиштеДобровник
Управа
 • ГрадоначалникМарјан Кардинар
Површина
 • Вкупна31,1 км2 (12,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.284
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Добровник (словенечки: Občina Dobrovnik) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Добровник. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Добровник, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Dobrovnik / Dobronak Község“. www.dobrovnik.si (словенечки). Посетено на 2021-12-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]