Општина Хрпеље-Козина

Координати: 45°35′N 13°59′E / 45.583° СГШ; 13.983° ИГД / 45.583; 13.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Хрпеље-Козина
Občina Hrpelje - Kozina
општина
Хрпеље
Хрпеље
Грб на Општина Хрпеље-Козина
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеХрпеље
Управа
 • ГрадоначалникСаша Ликавец Светелшек
Површина
 • Вкупна192,2 км2 (742 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно4.604
 • Густина2,4/км2 (6,2/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоhrpelje-kozina.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Хрпеље=Козина (словенечки: Občina Hrpelje - Kozina) — општина во областа Приморска, југозападна Словенија.[2] Во 2020 г. населението броело 4.604 жители.[1] Седиште е селото Хрпеље.

Кај селото Крвави Поток во северозападниот дел на општината е сместен важен граничен премин кон Италија. Го поврзува Пезек кај Грочана со општината Сан Дорлиго дела Вале (Долина) близу Трст на италијанска страна. На југ општината се граничи со Хрватска (Истарската жупанија).

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Хрпеље, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Hrpelje-Kozina municipal site Архивирано на 18 декември 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]