Брезово Брдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезово Брдо
Brezovo Brdo
Брезово Брдо is located in Slovenia
Брезово Брдо
Брезово Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′39.64″N 14°5′11.39″E / 45.5776778° СГШ; 14.0864972° ИГД / 45.5776778; 14.0864972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна4,04 км2 (1,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000655000000655 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Брезово Брдо (словенечки: Brezovo Brdo) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.