Пољане кај Подград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пољане кај Подград
Poljane pri Podgradu
Поглед на Пољане кај Подград
Пољане кај Подград is located in Slovenia
Пољане кај Подград
Пољане кај Подград
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′20.48″N 14°5′51.51″E / 45.5056889° СГШ; 14.0976417° ИГД / 45.5056889; 14.0976417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна9,17 км2 (3,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000582000000582 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина0,98/км2 (2,5/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Пољане кај Подград (словенечки: Poljane pri Podgradu) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.