Ковчице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковчице
Kovčice
Ковчице is located in Slovenia
Ковчице
Ковчице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′28.19″N 14°4′17.14″E / 45.5744972° СГШ; 14.0714278° ИГД / 45.5744972; 14.0714278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,7 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000659000000659 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Ковчице (словенечки: Kovčice) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.