Ритомече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритомече
Ritomeče
Ритомече is located in Slovenia
Ритомече
Ритомече
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′31.74″N 14°4′6.54″E / 45.5588167° СГШ; 14.0684833° ИГД / 45.5588167; 14.0684833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна0,99 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000614000000614 м
Население (2020)
 • Вкупно51
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Ритомече (словенечки: Ritomeče) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.