Бач кај Материја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бач кај Материја
Bač pri Materiji
Поглед на Бач кај Материја
Бач кај Материја is located in Slovenia
Бач кај Материја
Бач кај Материја
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′36.46″N 14°0′15.29″E / 45.5767944° СГШ; 14.0042472° ИГД / 45.5767944; 14.0042472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна1,62 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000530000000530 м
Население (2020)
 • Вкупно117
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Бач кај Материја (словенечки: Bač pri Materiji) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.