Хрпеље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрпеље
Хрпеље
Поглед на Хрпеље
Грб на Хрпеље
Хрпеље is located in Slovenia
Хрпеље
Хрпеље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′11.24″N 13°56′51.94″E / 45.6031222° СГШ; 13.9477611° ИГД / 45.6031222; 13.9477611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна5,42 км2 (2,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498000000498 м
Население (2020)
 • Вкупно953
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Хрпеље (словенечки: Hrpelje) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Населбата е центар на општината Хрпеље-Козина. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Хрпеље за првпат бил забележан во пишаните извори како Херпели и Херпељи во 1763–1787 година. Името може да потекнува од множинскиот демоним *Vьrpeľane заснован на именката *vьrpa „карст“, што значело „луѓе кои живеат во близина на дупка“.[1]

Црква[уреди | уреди извор]

Парохиската црква во населбата е посветена на Свети Антониј Пустиник и припаѓа на Коперската епархија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. p. 164.
  2. Koper, Škofija. „Škofija Koper“. Škofija Koper (словенечки). Посетено на 2023-08-01.