Петриње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петриње
Petrinje
Поглед на Петриње
Петриње is located in Slovenia
Петриње
Петриње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′29.44″N 13°54′25.31″E / 45.5748444° СГШ; 13.9070306° ИГД / 45.5748444; 13.9070306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна4,69 км2 (1,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000419000000419 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Петриње (словенечки: Petrinje) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.