Татре (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татре
Tatre
Поглед на Татре
Татре is located in Slovenia
Татре
Татре
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′52.2″N 14°5′10.21″E / 45.597833° СГШ; 14.0861694° ИГД / 45.597833; 14.0861694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна6,85 км2 (2,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741000000741 м
Население (2020)
 • Вкупно51
 • Густина7,4/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Татре (словенечки: Tatre) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.