Насирец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насирец
Nasirec
Насирец is located in Slovenia
Насирец
Насирец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′53.43″N 13°54′41.91″E / 45.6148417° СГШ; 13.9116417° ИГД / 45.6148417; 13.9116417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,04 км2 (0,79 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Насирец (словенечки: Nasirec) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.