Михеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михеле
Mihele
Поглед на Михеле
Михеле is located in Slovenia
Михеле
Михеле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′51.97″N 13°54′24.4″E / 45.6144361° СГШ; 13.906778° ИГД / 45.6144361; 13.906778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428000000428 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Михеле (словенечки: Mihele) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.