Тубље кај Хрпеље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тубље кај Хрпеље
Tublje pri Hrpeljah
Skyline of Тубље кај Хрпеље
Тубље кај Хрпеље is located in Slovenia
Тубље кај Хрпеље
Тубље кај Хрпеље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′45.54″N 13°58′27.02″E / 45.5959833° СГШ; 13.9741722° ИГД / 45.5959833; 13.9741722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна3,82 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000501000000501 м
Население (2020)
 • Вкупно152
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Тубље кај Хрпеље (словенечки: Tublje pri Hrpeljah) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.