Орехек кај Материја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орехек кај Материја
Орехек кај Материја
Поглед на Орехек кај Материја
Орехек кај Материја is located in Slovenia
Орехек кај Материја
Орехек кај Материја
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′59.04″N 14°3′46.19″E / 45.5830667° СГШ; 14.0628306° ИГД / 45.5830667; 14.0628306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,46 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000692000000692 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Орехек кај Материја (словенечки: Orehek pri Materiji) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.