Марковшчина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марковшчина
Markovščina
Поглед на Марковшчина
Марковшчина is located in Slovenia
Марковшчина
Марковшчина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′33.66″N 14°2′6.61″E / 45.5593500° СГШ; 14.0351694° ИГД / 45.5593500; 14.0351694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна3,83 км2 (1,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000567000000567 м
Население (2020)
 • Вкупно110
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Марковшчина (словенечки: Markovščina) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.