Островица (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островица
Ostrovica
Островица is located in Slovenia
Островица
Островица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′38.08″N 14°2′57″E / 45.6105778° СГШ; 14.04917° ИГД / 45.6105778; 14.04917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,74 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000710000000710 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6217

Островица (словенечки: Ostrovica) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.