Оцизла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оцизла
Ocizla
Поглед на Оцизла
Оцизла is located in Slovenia
Оцизла
Оцизла
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′26.17″N 13°54′29.29″E / 45.5906028° СГШ; 13.9081361° ИГД / 45.5906028; 13.9081361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна3,06 км2 (1,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000443100000443,1 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Оцизла (словенечки: Ocizla) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.