Одолина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одолина
Odolina
Поглед на Одолина
Одолина is located in Slovenia
Одолина
Одолина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′11.94″N 14°1′4.96″E / 45.5866500° СГШ; 14.0180444° ИГД / 45.5866500; 14.0180444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна5,04 км2 (1,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498000000498 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Одолина (словенечки: Odolina) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.