Козина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козина
Kozina
Поглед на Козина
Козина is located in Slovenia
Козина
Козина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′32.8″N 13°56′11.57″E / 45.609111° СГШ; 13.9365472° ИГД / 45.609111; 13.9365472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,96 км2 (1,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000492699999492,7 м
Население (2020)
 • Вкупно664
 • Густина220/км2 (580/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Козина (словенечки: Kozina) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.