Градишица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишица
Gradišica
Градишица is located in Slovenia
Градишица
Градишица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′55.5″N 14°0′44.82″E / 45.598750° СГШ; 14.0124500° ИГД / 45.598750; 14.0124500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна1,63 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000656000000656 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Градишица (словенечки: Gradišica) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.