Слопе (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слопе
Слопе
Поглед на Слопе
Слопе is located in Slovenia
Слопе
Слопе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′47.84″N 13°59′15.28″E / 45.6132889° СГШ; 13.9875778° ИГД / 45.6132889; 13.9875778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна4,95 км2 (1,91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000525000000525 м
Население (2020)
 • Вкупно71
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Слопе (словенечки: Slope) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.