Повжане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Повжане
Povžane
Поглед на Повжане
Повжане is located in Slovenia
Повжане
Повжане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′25.86″N 14°0′17.79″E / 45.5738500° СГШ; 14.0049417° ИГД / 45.5738500; 14.0049417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна7,95 км2 (3,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000525000000525 м
Население (2020)
 • Вкупно104
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Повжане (словенечки: Povžane) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.