Рожице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рожице
Рожице
Рожице is located in Slovenia
Рожице
Рожице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′20.52″N 13°59′31.15″E / 45.5890333° СГШ; 13.9919861° ИГД / 45.5890333; 13.9919861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,61 км2 (1,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000512000000512 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Рожице (словенечки: Rožice) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.