Прејди на содржината

Материја (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Материја
Materija
Поглед на Материја
Материја is located in Slovenia
Материја
Материја
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′51.2″N 13°59′46.02″E / 45.580889° СГШ; 13.9961167° ИГД / 45.580889; 13.9961167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,7 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000507300000507,3 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина20/км2 (53/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Материја (словенечки: Materija) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.