Брезовица (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовица
Brezovica
Поглед на Брезовица
Брезовица is located in Slovenia
Брезовица
Брезовица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′6.23″N 14°0′11.86″E / 45.6017306° СГШ; 14.0032944° ИГД / 45.6017306; 14.0032944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна3,17 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000522899999522,9 м
Население (2020)
 • Вкупно88
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Брезовица (словенечки: Brezovica) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.