Голац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голац
Golac
Поглед на Голац
Голац is located in Slovenia
Голац
Голац
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′53.51″N 14°3′48.41″E / 45.5148639° СГШ; 14.0634472° ИГД / 45.5148639; 14.0634472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна24,214 км2 (9,349 ми2)
Надм. вис.&10000000000000646000000646 м
Население (2020)
 • Вкупно68
 • Густина2,8/км2 (7,3/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Голац (словенечки: Golac) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.