Хотична

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хотична
Hotična
Хотична is located in Slovenia
Хотична
Хотична
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′41.27″N 14°1′54.85″E / 45.5781306° СГШ; 14.0319028° ИГД / 45.5781306; 14.0319028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,65 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000629000000629 м
Население (2020)
 • Вкупно57
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Хотична (словенечки: Hotična) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.