Скаданшчина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скаданшчина
Skadanščina
Поглед на Скаданшчина
Скаданшчина is located in Slovenia
Скаданшчина
Скаданшчина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′53.35″N 14°0′33.71″E / 45.5481528° СГШ; 14.0093639° ИГД / 45.5481528; 14.0093639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна11,426 км2 (4,412 ми2)
Надм. вис.&10000000000000568100000568,1 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина3,5/км2 (9,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Скаданшчина (словенечки: Skadanščina) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.