Крвави Поток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крвави Поток
Krvavi Potok
Поглед на Крвави Поток
Крвави Поток is located in Slovenia
Крвави Поток
Крвави Поток
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′8.26″N 13°54′34.24″E / 45.6189611° СГШ; 13.9095111° ИГД / 45.6189611; 13.9095111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна0,63 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000456000000456 м
Население (2020)
 • Вкупно81
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Крвави Поток (словенечки: Krvavi Potok) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.