Мрше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрше
Mrše
Поглед на Мрше
Мрше is located in Slovenia
Мрше
Мрше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′11.74″N 14°2′36.31″E / 45.5865944° СГШ; 14.0434194° ИГД / 45.5865944; 14.0434194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна1,74 км2 (0,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000718000000718 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Мрше (словенечки: Mrše) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.