Обров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обров
Obrov
Поглед на Обров
Обров is located in Slovenia
Обров
Обров
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′33.31″N 14°5′11.59″E / 45.5425861° СГШ; 14.0865528° ИГД / 45.5425861; 14.0865528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна6,45 км2 (2,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000577000000577 м
Население (2020)
 • Вкупно201
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Обров (словенечки: Obrov) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.