Прешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прешница
Prešnica
Поглед на Прешница
Прешница is located in Slovenia
Прешница
Прешница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′16.91″N 13°56′19.02″E / 45.5713639° СГШ; 13.9386167° ИГД / 45.5713639; 13.9386167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна17,155 км2 (6,624 ми2)
Надм. вис.&10000000000000520000000520 м
Население (2020)
 • Вкупно192
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Прешница (словенечки: Prešnica) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.