Сливје (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сливје
Slivje
Поглед на Сливје
Сливје is located in Slovenia
Сливје
Сливје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′17.76″N 14°2′50.06″E / 45.5716000° СГШ; 14.0472389° ИГД / 45.5716000; 14.0472389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна3,32 км2 (1,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000588000000588 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина34/км2 (87/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Сливје (словенечки: Slivje) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.