Артвиже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артвиже
Artviže
Поглед на Артвиже
Артвиже is located in Slovenia
Артвиже
Артвиже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′45.84″N 14°1′37.48″E / 45.6127333° СГШ; 14.0270778° ИГД / 45.6127333; 14.0270778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,98 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000786899999786,9 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Артвиже (словенечки: Artviže) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.