Бека (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бека
Beka
Бека is located in Slovenia
Бека
Бека
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′57.4″N 13°53′38.39″E / 45.599278° СГШ; 13.8939972° ИГД / 45.599278; 13.8939972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна4,58 км2 (1,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Бека (словенечки: Beka) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.