Родик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родик
Rodik
Поглед на Родик
Родик is located in Slovenia
Родик
Родик
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′32.98″N 13°58′48.61″E / 45.6258278° СГШ; 13.9801694° ИГД / 45.6258278; 13.9801694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна10,99 км2 (4,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000575000000575 м
Население (2020)
 • Вкупно330
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Родик (словенечки: Rodik) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.