Велике Лоче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велике Лоче
Velike Loče
Поглед на Велике Лоче
Велике Лоче is located in Slovenia
Велике Лоче
Велике Лоче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′59.91″N 14°3′25.95″E / 45.5666417° СГШ; 14.0572083° ИГД / 45.5666417; 14.0572083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна2,06 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000550000000550 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6242

Велике Лоче (словенечки: Velike Loče) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.