Кланец кај Козина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кланец кај Козина
Klanec pri Kozini
Кланец кај Козина is located in Slovenia
Кланец кај Козина
Кланец кај Козина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′35.85″N 13°55′33.7″E / 45.5932917° СГШ; 13.926028° ИГД / 45.5932917; 13.926028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна3,35 км2 (1,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000412000000412 м
Население (2020)
 • Вкупно133
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6240

Кланец кај Козина (словенечки: Klanec pri Kozini) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.