Јаворје (Хрпеље-Козина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаворје
Javorje
Поглед на Јаворје
Јаворје is located in Slovenia
Јаворје
Јаворје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′16.47″N 14°6′2.07″E / 45.5545750° СГШ; 14.1005750° ИГД / 45.5545750; 14.1005750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна4,49 км2 (1,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000611200000611,2 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Јаворје (словенечки: Javorje) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.