Градишче кај Материја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишче кај Материја
Gradišče pri Materiji
Поглед на Градишче кај Материја
Градишче кај Материја is located in Slovenia
Градишче кај Материја
Градишче кај Материја
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′8.54″N 14°3′41.57″E / 45.5523722° СГШ; 14.0615472° ИГД / 45.5523722; 14.0615472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаХрпеље-Козина
Површина
 • Вкупна6,95 км2 (2,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000595000000595 м
Население (2020)
 • Вкупно137
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Градишче кај Материја (словенечки: Gradišče pri Materiji) — населба во Општина Хрпеље-Козина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.