Истарска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Истарска жупанија
Istarska županija (хрватски) Article 3</ref>
Жупанија
Знаме на Истарска жупанијаГрб на Истарска жупанија
Истарската жушанија (портокалово) во Хрватска (светложолта)
Истарската жушанија (портокалово)
во Хрватска (светложолта)
Главен градПазин - Писино
Управа
 • ЖупанИван Јаковчиќ (ИДП)
Површина
 • Вкупна2.820 км2 (1,090 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно206.344
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Повикувачки број052
ISO 3166HR-18
Мреж. местоhttp://www.istra-istria.hr/

Истарската жупанија е најзападната хрватска жупанија која го вклучува и најголемиот дел од Истарскиот полуостров (2,820 од 3,160 км2). Административно средиште е Пазин.

Население[уреди | уреди извор]

Истарска жупанија[уреди | уреди извор]

Број на жители низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 206,344 204,346 188,332 175,199 176,838 175,094 183,344 223,949 215,167 236,981 194,455 176,196 160,000 133,518 117,719

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Координати: 45°14′21″N 13°56′19″E / 45.23917° СГШ; 13.93861° ИГД / 45.23917; 13.93861