Општина Подвелка

Координати: 46°36′N 15°21′E / 46.600° СГШ; 15.350° ИГД / 46.600; 15.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Подвелка
Občina Podvelka
општина
Грб на Општина Подвелка
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПодвелка
Управа
 • ГрадоначалникАнтон Ковше
Површина[1]
 • Вкупна103,9 км2 (401 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно2.339
 • Густина2,3/км2 (5,8/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоpodvelka.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Подвелка (словенечки: Občina Podvelka) — општина во областа Долна Штаерска, североисточна Словенија. Во 2020 г. населението броело 2.339 жители.[2] Седиште е селото Подвелка.

Настанала најпрвин како Општина Подвелка-Рибница во 1994 г. и потоа во 1998 г. се поделила на Општина Рибница на Похорје и Општина Подвелка.[3]

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Podvelka“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 9 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah. Ljubljana: Statistični urad Republike Slovenije. 2007. стр. 98. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 7 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]