Општина Канал на Соча

Координати: 46°05′N 13°38′E / 46.083° СГШ; 13.633° ИГД / 46.083; 13.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Канал на Соча
Občina Kanal ob Soči
општина
Општинската зграда
Општинската зграда
Грб на Општина Канал на Соча
Местоположба на Општина Канал на Соча во Словенија
Местоположба на Општина Канал на Соча во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКанал на Соча
Управа
 • ГрадоначалникТина Гербец
Површина[1]
 • Вкупна146,5 км2 (566 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно5.291
 • Густина3,6/км2 (9,4/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-kanal.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Канал на Соча (словенечки: Občina Kanal ob Soči) — општина во западна Словенија, во историскиот регион Приморска. Седиште на општината е паланката Канал на Соча (наречена и само Канал). Денес е дел од Горичкиот статистички регион. На запад и северозапад општината се граничи со Италија. Во 2020 г. населението броело 5.291 жител.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Канал на Соча, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Kanal“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2019-07-09. Посетено на 8 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]