Општина Одранци

Координати: 46°35′N 16°16′E / 46.583° СГШ; 16.267° ИГД / 46.583; 16.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Одранци
Občina Odranci
општина
Грб на Општина Одранци
Местоположба на Општина Одранци во Словенија
Местоположба на Општина Одранци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеОдранци
Управа
 • MayorИван Маркоја
Површина[1]
 • Вкупна6,9 км2 (27 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно1.633
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоodranci.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Одранци (словенечки: Občina Odranci) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината и единствено населено место е паланката Одранци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 1.633 жители.

Општината е формирана во 1994 г. кога е одделена од Општина Лендава.[3]

Знаме[уреди | уреди извор]

Знамето и грбот на општината беа усвоени од општинските власти и објавени во Службениот весник на Република Словенија во 1998 година. Знамето е правоаголно, со сооднос 1:2, вертикално поделено на три еднакви зелени, жолти и црвени ленти, со грбот поставен во средната лента.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Odranci“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 14 март 2020.
  2. „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah. Ljubljana: Statistični urad Republike Slovenije. 2007. стр. 92. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 14 март 2020.
  4. Uradni list Republike Slovenije, 77/1998

Надворешни врски[уреди | уреди извор]