Општина Брда

Координати: 45°59′52″N 13°31′43″E / 45.99778° СГШ; 13.52861° ИГД / 45.99778; 13.52861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Брда
Občina Brda
општина
Селото Хум
Селото Хум
Грб на Општина Брда
Местоположба на Општина Брда во Словенија
Местоположба на Општина Брда во Словенија
Земја Словенија
СедиштеДоброво
Управа
 • ГрадоначалникФранц Мужич
Површина
 • Вкупна72 км2 (28 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно5.619
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-brda.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Брда (словенечки: Občina Brda, италијански: Comune di Collio) — општина во Горичкиот статистички регион, во историската областа Приморска, западна Словенија. Се протега од границата со италија до реката Соча. На исток е ридот Саботин (609 м), а на север е возвишението Корада (812 м).[2] Во 2020 г. населението броело 5.619 жители.[1] Седиште е селото Доброво.

Населението говори посебен дијалект од приморското наречје.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината го опфаќа словенечкиот дел на Горичките Ридови кои претставуваат еден од најважните вински микрирегиони во Словенија. Се одликува со блага средоземна клима, заштитена од силниот ветар бура кој често вее по другите делови на Приморјето.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Доброво, општината ги опфаќа и следниве населени места:

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најважна стопанска гранка е земјоделството: покрај грозјето, најзначаен производ се црешите, а по нив следат кајсиите, крушите, смоквите и сливите. Заедно со Випавската Долина, Брда одгледува најголемо количество на рајски јаболка во земјата. Се произведуваат и помали количества маслиново масло.

Во лозарството застапени се сортите мерло, каберне совињон, пино ноар, пино гри и совињон вер.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Brda municipal site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]