Општина Шкофја Лока

Координати: 46°10′N 14°18′E / 46.167° СГШ; 14.300° ИГД / 46.167; 14.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Шкофја Лока
Občina Škofja Loka
општина
Грб на Општина Шкофја Лока
Местоположба на Општина Шкофја Лока во Словенија
Местоположба на Општина Шкофја Лока во Словенија
Земја Словенија
СедиштеШкофја Лока
Управа
 • ГрадоначалникТине Радиња
Површина
 • Вкупна146 км2 (56 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно23.297
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Шкофја Лока (словенечки: Občina Škofja Loka) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е градот Шкофја Лока. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Шкофја Лока, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Škofja Loka“. www.skofjaloka.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]